Osim toga, efekat TENS-a u lečenju bola ogleda se i u stimulaciji lučenja endorfina i enkefalina, prirodnih analgetika, kao i u direktnom “opuštanju” nadraženih nerava.
Sa stručne strane, efekat TENS-a se u najvećoj meri objašnjava patogenetskom teorijom bola, označenom kao teorija ulaznih vrata (gate theory), koju su još 1965. godine postavili Ronald Melzak i Patrik Vol. Ova teorija objašnjava da se bolni impulsi od receptora (prijemnika za bol) prenose sporim vlaknima, za razliku od ostalih senzitivnih impulsa (osećaj finog dodira, osećaj za toplo-hladno), koji se prenose brzim vlaknima.
Uloga TENS-a je u tome da električnim impulsima u bolnoj regiji aktivira receptore za dodir. Signali iz tih receptora brže stižu do kičmene moždine, aktiviraju inhibitorne interneurone, a oni “koče” kasnije prispele bolne impulse, odnosno zatvaraju vrata za bol. Sa smanjenim dotokom bolnih impulsa u mozak, snižava se i osećaj bola.
Najbolji primer kako Gate Control teorija funckioniše jeste primer kada se udarimo u npr. lakat. Prvo što krenemo da radimo jeste trljanje mesta udarca kako bismo odagnali bol. U momentu udarca, informacija o bolu putuje do mozga gde se interpretira kao bol. Trljanjem mesta udarca stimulišemo novu informaciju, koja ne uključuje bol, koja dolazi do mozga. Obzirom da naš mozak može da prepozna i obradi samo odredjen broj informacija, ukoliko senzacija nastala trljanjem nadvlada senzacije bola nastale udarcem tj. ukoliko senzorne informacije blokiraju ‘’kapiju’’, poruka o bolu ne može doći do mozga. Isto to radi i TENS samo putem električne stimulacije. Osećaj ”mravinjanja” pomaže u blokiranju signala bola zatvarajući ”kapiju” i usporavajući nervne signale čineči analgeziju na bolnom mestu.
TENS se koristi se kod mnogih dijagnoza, a možemo reći uopšteno kod svih bolnih stanja, kao što su npr:
- Bol u leđima, lumbalnog bola, bola u vratu
- Bol u zglobovima (koleno, rame, kuk)
- Neuralgije
- Bol posle povrede mišićno-skeletnog sistema
- Bol kod cirkulatornih problema
Hronični bol različite etiologije TENS ima odgovarajuću primenu i kod nekih drugih oboljenja i stanja, kao što su angina pektoris ili nemogućnost zadržavanja mokraće. Koristi se i kao segment fizikalne terapije nakon šloga, jer pospešuje oporavak motornih funkcija, a uz to ublažava mučninu kod primene hemioterapije. Ima raširenu primenu i u sanaciji posledica sportskih povreda.
Kontraindikacije za primenu TENS-a su opšte, kao i kod svake elektro procedure, sa tim da se naglašava da terapiju ne bi trebalo da primaju pacijenti sa pejsmejkerom i dekompenzovanom srčanom funkcijom.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”Zakažite Terapiju Kod Nas” style=”outline-custom” outline_custom_color=”#1fc4ae” outline_custom_hover_background=”#1fc4ae” outline_custom_hover_text=”#ffffff” align=”center” i_icon_fontawesome=”fa fa-check-circle-o” button_block=”true” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fambulantamyphysio%2F|||”][/vc_column][/vc_row]